مرورگر شما Internet Explorer ورژن 8 و یا پایین تر می باشد که نمی توانید به طور مطلوب سایت را مشاهده نمایید. جهت مشاهده مطلوب سایت، میتوانید از لینک های زیر، مرورگر Internet Explore ورژن 10 و یا مرورگر های دیگر را دانلود نمایید.


Internet Explorer v.10

Mozilla Firefox v.26

Google Chrome v.7

Opera v.14

Safari v.10
اگر وقت کافی یا اینترنت مناسب برای دریافت و نصب مرورگر ندارید، می توایند بر روی فریم کروم کلیک نمایید. سپس مراحل زیر را طی نمایید.

و اما هتل...

معمولاً یکی از پارامترهای (معادل فارسی پارامتر چیست؟ شاخص؟ مؤلفه؟) مهم هر سفر در تعیین میزان خوب بودن سفر و خوش گذشتن، محل اقامت در طی سفر است. گاهی پیش می‌آید که با جمعی بصورت «دور همی» به سفر می‌رویم و جایی را هم برای اقامت می‌گیریم که خیلی مهم نیست. اما در همین نوع سفر هم مواردی مانند موقعیت آن محل، دسترسی به بازار و امکان خرید، یا دنج و خلوت بودن آن مهم است؛ از سوی دیگر همین که در جمع، خانواده‌ای باشد که فرزند خردسال همراه دارد دیگر نمی‌توان به سادگی از کنار امکانات محل اقامت گذشت.

برای انتخاب محل اقامت چند چیز مهم است. بدون شک بودجه از مهم‌ترین هاست. اما حتی شاید مهم‌تر از آن «هدف سفر» است. در ادامه سعی می‌کنم نکات مهم سفر و ربطشان به انتخاب محل اقامت را بصورت مختصر و مفید بیان کنم، با این امید که در سفرهای آینده‌ی شما بخشی از این مطالب مورد استفاده قرار گیرد.

 

حتما آیا باید هتل گرفت؟

 

در یک کلام خیر! یکی از رایج‌ترین انواع اقامت در سفرها و خصوصا سفرهای طولانی یا دسته‌جمعی، اقامت در ویلا، آپارتمان، یا هتل-آپارتمان است. در این محل‌ها معمولاً امکانات پخت و پز و لباسشویی و ... دیده شده و می‌تواند در مقرون به صرفه کردن هزینه‌ی کلی سفرتان کمک شایانی نماید.

  نمونه‌ی چنین محل‌اقامت‌هایی را در ارمنستان، کوش آداسی و ... می‌توان به وفور یافت. هزینه‌ی یک ویلا یا آپارتمان خوب در ارمنستان معمولاً کمتر از ٥٠ هزار تومان برای هر شب است. با کمی تحقیق و وسواس می‌توانید جایی را رزرو کنید که کاملاً تمیز و مرتب و منظم باشد و از اقامت در آن جا واقعاً لذت ببرید.

شاید برای اجاره‌ی ویلا و آپارتمان، انتخاب اینترنتی هنوز کمی مشکل باشد، اما هتل-آپارتمان‌ها خیلی سریع خود را جا انداخته‌اند. در همین زورق-دات-کام در هنگام جست و جوی هتل‌ها می‌توانید آنها را ببینید و اگر مایلید انتخاب کنید. تعداد زیادی از آن‌ها مدت هاست که میهمان می‌پذیرند و بیا و برویی دارند. با کلی نظر مثبت که توانسته‌اند تا کنون روی TripAdvisor برای خودشان جمع کنند.

این هتل-آپارتمان‌ها همان طور ک از اسمشان پیداست معمولن مثل همین خانه‌های آپارتمانی خودمان، منتها در متراژ کوچک‌تر هستند و قیمت اقامت در آن‌ها حدود 30-40 درصد، و گاهی حتی بیش از این، ارزان‌تر از اقامت در هتل برایتان تمام می‌شود. برخی از آن‌ها سرویس‌هایی مشابه آن‌چه هتل‌ها ارائه می‌دهند هم دارند؛ مثل سرویس صبحانه.

 

 

 

این یکی چرا این قدر گرونه؟

 

معمولاً هتل‌هایی که به مرکز شهر نزدیکند گران‌تر از هتل‌های اطراف شهر هستند. منظور از این «مرکز شهر» در جاهای مختلف متفاوت است. مثلاً در یک شهر باستانی هتل‌هایی که به محل‌های باستانی شهر و جاهای دیدنی نزدیک‌ترند از این دست محسوب می‌شوند. و یا در شهر‌هایی که قالب نمایشگاهی دارند هتل‌های نزدیک محل‌های برگزاری نمایشگاه‌ها این چنین‌اند. همین طور شهر‌های تجاری و مراکز تجاری و بیزنسی آن شهرها. در مقابل، هتل‌هایی که در اطراف شهر واقع شده‌اند از یک سو امکانات بیشتری به مسافر می‌دهند و از سوی دیگر ارزان‌ترند. به عنوان مثال در یونان هتل‌های نزدیک دریا که کمی - معمولاً حدود٢٠ـ١٠ دقیقه با ماشین - از آتن فاصله دارند هتل‌های بزرگ‌تری هستند با امکانات زیاد و ارزان‌تر؛ اما هتل‌هایی که چشم انداز اکروپولیس را دارند، کوچک ترند، با امکانات کمتر و قیمت گران‌تر.

در نتیجه اگر قرار است که تمام چهار روزی را که به آتن رفته‌اید در کنار استخر هتل بگذرانید انتخاب‌هایی به مراتب بهتر و ارزان‌تر خواهید داشت تا این که بخواهید از «معبد زئوس» و «باغ‌های زاپیون» و «پارتنون» دیدن کنید! اما طبعاً همیشه این گزینه هم برای شما هست که هتلی در اطراف شهر بگیرید و هزینه‌ای کمتر در مقابل امکانات بیشتر به دست آورید و برای گشتن در شهر هم از تورهای داخلی شهر استفاده کنید.

 

مهمه که هتل کجا باشه؟

 

اتفاقاً موقعیت جغرافیایی هتل کاملا تعیین کننده است لیکن متأسفانه در ایران کمتر به آن اهمیت داده شده. فرض کنید که برای امتحان تافل یا آیلتس یا GRE به کشور دیگری سفر کرده‌اید. امتحان هم ساعت 8 صبح است. اگر هتل شما این سر شهر باشد و محل آزمون آن سر شهر چطور می‌خواهید در ترافیک صبحگاهی به‌موقع به محل امتحان برسید؟ حالا این یک بار است. اگر همراه گروهی، مسؤول برگزاری نمایشگاهی در فرانکفورت باشید و هتل شما نه تنها دور از محل برگزاری نمایشگاه باشد بلکه سر و صدای کلوب‌های اطراف هتل باعث شود که تا ساعت 3 صبح نتوانید بخوابید در پایان این سفر چه جور خاطره‌ای برایتان می‌ماند؟

  حتی در سفرهای تفریحی یا زمانی که به هوای دیدنی‌های یک شهر به آن سفر می‌کنید، اگر موقعیت هتل دور از مراکز خرید یا جاهای دیدنی شهر باشد، مجبور خواهید بود برای تردد در شهر از تاکسی استفاده کنید. تاکسی در بعضی شهرها واقعا گران است. انتخاب نادرست محل هتل می‌تواند تمام صرفه‌جویی شما در انتخاب هتل با قیمت مناسب‌تر را بر باد دهد!

خلاصه در عمده‌ی موارد انتخاب جا و موقعیت هتل مهم است. حالا سؤال این جاست که چطور جای مناسب را تشخیص دهیم و بعد هم چطور هتلی نزدیک به آن‌جا بگیریم.

برای پاسخ به اولی باید گفت جای مناسب به هدف شما از سفر برمی گردد. وقتی به استانبول سفر می‌کنید اگر قصد دیدن جاهای تاریخی را دارید بهتر است هتل شما در منطقه‌ی «سلطان احمد» واقع شده باشد. اما اگر قصد خرید دارید یا برای کار اداری به استانبول می‌روید منطقه‌ی «تقسیم» انتخاب مناسب‌تری است. در زورق سعی می‌کنیم به مرور برای هر شهر محل‌های مناسب برای هتل را با توجه به اهداف مختلف از سفر معرفی کنیم. اما بخشی از این امر هم دست خود شما را می‌بوسد. اگر در مورد شهرهایی این تجربه را دارید دست به قلم شوید و آن را بنویسید تا دیگران هم بتوانند از تجربه‌ی شما استفاده کنند.

اما مشکل دوم را زورق همین الان هم حل کرده. تک تک هتل‌های زورق آدرس و مشخصات کامل را همراه دارند. اما باز برای راحت‌تر شدن شما در آینده‌ای نه چندان دور امکان جستجو بر اساس منطقه را هم به امکانات زورق اضافه خواهیم کرد تا اگر خواستید فقط هتل‌های منطقه‌ی «تقسیم» را ببینید، بتوانید.

 

پنج ستاره؟ چهار ستاره؟ سه ستاره؟ ستاره؟!

 

نحوه‌ی درجه‌بندی هتل‌ها و این تعداد ستاره‌هایی را که به هتل‌ها نسبت داده می‌شود در مطلبی دیگر به تفصیل توضیح خواهم داد. چیزی که در این جا مهم است آن است که تعداد ستاره برای هتل لازم هست اما کافی نیست. پارامترهای دیگری در مورد هتل وجود دارد که آن‌ها را هم باید در کنار تعداد ستاره‌های هتل گذاشت و بر اساس مجموع آن‌ها اقدام به انتخاب نمود.

کیفیت غذا و سرویس هتل، امکانات پذیرایی و برنامه‌های خاص - خصوصا برای بچه‌ها - ، چشم انداز هتل، تنوع اتاق‌ها و اندازه و امکانات داخل آن‌ها، امکانات رایگان هتل نظیر استخر - سرپوشیده و روباز - و ماساژ و محل ورزش، سهولت دسترسی به اطراف و موقعیت، آشنا بودن کارمندان هتل به زبان انگلیسی و مفید بودن ایشان در زمانی که از آنها راهنمایی می‌خواهید و نکاتی از این دست، در کنار تعداد ستاره‌های هتل تعیین‌کننده‌ی درجه و کیفیت واقعی هتل هستند. همین طور ممکن است برای شما نکات خاصی مهم باشد. فضای هتل و طراحی دکوراسیون که می‌تواند محلی یا مدرن باشد، اتاق بالکن داشته باشد - مثلا برای سیگار پیش از خواب - ، اینترنت بی سیم حتما درون اتاق قابل دسترسی باشد - حتی اگر رایگان نباشد - و یا مواردی دیگر از این گونه که در نگاه اول ممکن است اصلا به چشم نیاید اما روز شما را بسازد. از طرف دیگر کاملا ممکن است برای کسی که به یک سفر کاری رفته یا برای دیدن جاهای دیدنی به اروپا سفر کرده، هتل، تنها نقش خوابگاه را بازی کند که در این صورت بسیاری از پارامترهای فوق اصلا مهم نخواهد بود! به همین خاطر برای چنین سفرهایی گرفتن یک هتل ٥ ستاره و حتی ٤ ستاره احتمالا فقط هدر دادن پول است! به شرط آن که اگر هم هتل ٣ ستاره گرفتید، پیشاپیش مطمئن شوید که هتل خوبی انتخاب می‌کنید.

حتما پیش از رزرو هتل مطمئن شوید که چه امکاناتی همراه این رزرواسیون به شما تعلق می‌گیرد و آن‌ها را در هتل بخواهید. ممکن است کسی این وسط فراموش کرده باشد که اتاق شما با صبحانه رزرو شده!

و دست آخر - اما شاید مهم‌تر از همه - ببینید دیگرانی که قبل از شما به این هتل رفته‌اند چه نظری دارند. سایت TripAdvisor در این سالها و به مرور نظر مخاطبین را جمع آوری کرده و اکنون به مرجعی برای انتخاب هتل تبدیل شده است. ممکن است ببینید که در رتبه بندی کلی این سایت یک هتل ٣ ستاره از یک هتل ٥ ستاره امتیاز و جایگاه بهتری دارد. طبعاً این بدان معنا نیست که امکانات هتل سه ستاره از پنج ستاره بهتر بوده؛ بلکه می‌تواند بدان معنا باشد که هتل سه ستاره فراتر از سه ستاره‌ی خود به مشتری سرویس می‌دهد. یا احتمالاً جا و موقعیت آن عالی است و دسترسی به محل‌های دیدنی شهر در حد قدم زدن به آن جاهاست.

این سایت امکان غربال کردن نتایج جستجو را نیز به شما می‌دهد. مثلاً اگر بخواهید می‌توانید فقط هتل‌های 4 ستاره‌ی شهر را با هم مقایسه کنید. علاوه بر این می‌توانید ببینید که هر هتل از چه نظر ممتاز بوده. موقعیت و جای خوبی داشته یا کیفیت اتاق‌ها خاطره‌ی خوشی برای مسافر به‌جا گذاشته است.

زورق در حال مذاکره با TripAdvisor است تا بتواند هنگامی که در زورق به دنبال هتل خود می‌گردید همان جا نظر سایت TripAdvisor را هم درباره آن هتل مشاهده کنید.

همین طور در آینده‌ی نزدیک شما خواهید توانست نظر خود را درباره هتلی که در سفر نوروزی خود در آن اقامت داشته‌اید در زورق ثبت کنید تا دیگران از تجربه‌ی شما استفاده کنند.

 

اگر زیاد سفر می‌کنید

 

همان طور که طول هر سفر پروازی شما با یک خط هوایی، برای شما ثبت و به میزان سفر (Mileage) پیشین شما افزوده می‌شود، اقامت شما در یک هتل خاص در شهرهای مختلف دنیا یا در هتل‌های یک مجموعه هتل‌های زنجیره‌ای نیز ثبت شده، باعث ارتقای سطح کاربری شما می‌گردد.

برای این که کمی شما را وسوسه کنیم بد نیست بدانید که در تعداد قابل توجهی از این هتل‌های زنجیره‌ای وقتی شما به بالاترین سطح در این سطوح تعریف شده برسید، برای اقامت‌های بعدی خود می‌توانید هر بار ارزان‌ترین اتاق موجود را رزرو کنید و هتل گران‌ترین و بهترین اتاق موجود در مدت اقامت شما در هتل را در اختیار شما خواهد گذاشت!

از جمله این زنجیره هتل‌ها می‌توان به هیلتون، آکور، استاروود، ماریوت و حیات اشاره کرد.

 

توصیه‌های آخر

 

اگر می‌توانید هتل خود را حدود دو - سه ماه پیش از سفر رزرو کنید. معمولاً تخفیف خوبی به شما تعلق خواهد گرفت و اگر هم بخواهید آن را کنسل کنید هزینه‌ی ناچیزی از پرداخت شما کسر و مابقی به شما بازگردانده می‌شود. معمولاً این کار ارزشش را دارد. از طرف دیگر هر چه به روزهای آخر نزدیک شوید علاوه بر این که انتخاب‌های‌تان محدود می‌شود قیمت نیز بی رحمانه بالا می‌رود!

اگر شهر مقصد، سرویس مترو یا اتوبوس درون‌شهری خوبی دارد سعی کنید هتل خود را در نزدیکی ایستگاه بگیرید. حمل و نقل درون‌شهری خصوصاً در یک شهر غریب می‌تواند معضلی باشد.

 

اگر برای مناسبتی خاص سفر می‌کنید، مثلا سفر ماه عسل یا سالگرد ازدواج، این را به هتل بگویید. معمولاً سعی می‌کنند کارهایی خاص برای شما بکنند که از این سفر همیشه به خوشی یاد کنید. حتی دیده شده که اتاق نسبتاً معمولی زوج خوشبخت را به بهترین اتاق هتل ارتقاء داده‌اند.

 

صبحانه‌ی هتل خصوصاً اگر هتل لوکسی رزرو کرده‌اید می‌تواند حدود ٢٠ تا ٤٠ یورو برایتان هزینه داشته باشد. برای سفر کاری و تجاری گزینه‌ی بسیار خوبی است. اما اگر برای دیدن جاهای دیدنی رفته‌اید احتمالاً ماجراجویی پیدا کردن کافه‌ای در شهر و خوردن صبحانه‌ای مخصوص آن شهر، هم خاطره‌ی بهتری برایتان می‌سازد و هم ارزان‌تر تمام می‌شود.

 

فهرست امکانات و شرایط اتاق را حتما پیش از رزرو، کامل و دقیق مطالعه کنید. شرایط تعریف شده برای فرزند و سن و سالش و وضعیت تخت برای او، شرایط کنسل کردن رزرواسیون، ساعت Check-in به هتل و ساعت Check-out از هتل و هر گونه شرط و شروط ریز و درشت که دانستن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند.

 

یکی از مواردی که لازم است بدان دقت کنید آن است که آیا قیمت اعلام شده برای هتل دربرگیرنده‌ی مالیات‌ها و هزینه‌های جانبی نیز هست یا خیر. سایت‌ها یا مراکز رزرواسیون گاهی از این امر برای بهتر نشان دادن قیمت‌های خود استفاده می‌کنند اما زمانی که می‌خواهید هتل را رزرو کنید ١٠ تا ٢٠ درصد هزینه‌ی اضافه بر روی صورتحساب خود مشاهده می‌کنید!

 

نکته‌ی دیگری که در مطالعه شرایط اتاق باید بررسی کنید آن است که کدام‌یک از امکانات هتل برای شما رایگان است و کدام یک مستوجب هزینه. مثلاً در بسیاری از هتل‌ها استفاده از باشگاه ورزشی هتل رایگان است اما در مقابل استفاده از وسایل داخل یخچال خود اتاق هزینه در بر دارد، آن هم بسیار بالاتر از قیمت همان خوردنی یا آشامیدنی اگر آن را از فروشگاه بخرید! فهرست این هزینه‌ها معمولاً در پایان مدت اقامت شما و در زمان تسویه‌حساب و ترک هتل در قالب صورتحساب در اختیار شما قرار می‌گیرد و باید آن را بپردازید.

 

اگر سن فرزند شما بیش از ٦ سال است دیگر از نظر هتل خردسال محسوب نمی شود و باید او را فردی بزرگسال فرض کنید. در مورد کودکان زیر 6 سال هم شرایط هتل‌ها با هم فرق می‌کند که باید پیش از سفر حتماً بررسی کنید.

 

ضمناً اگر با فرزند خود سفر می‌کنید بهتر است پیش از سفر جست و جویی بکنید. هتل‌هایی هستند که از صبح تا شب کلی برنامه برای فرزندان شما دارند و تمام روز آن‌ها را سرگرم می‌کنند. فرصت بسیار خوبی است. غنیمت شمریدش.

 


اشتراک در شبکه های اجتماعی
صرافی
عضویت در خبرنامه
برو به بالا