مرورگر شما Internet Explorer ورژن 8 و یا پایین تر می باشد که نمی توانید به طور مطلوب سایت را مشاهده نمایید. جهت مشاهده مطلوب سایت، میتوانید از لینک های زیر، مرورگر Internet Explore ورژن 10 و یا مرورگر های دیگر را دانلود نمایید.


Internet Explorer v.10

Mozilla Firefox v.26

Google Chrome v.7

Opera v.14

Safari v.10
اگر وقت کافی یا اینترنت مناسب برای دریافت و نصب مرورگر ندارید، می توایند بر روی فریم کروم کلیک نمایید. سپس مراحل زیر را طی نمایید.

نکاتی درباره دادن انعام

دادن انعام نه تنها نیازمند بخشش و البته پول نقد است بلکه باید بدانیم به چه کسی و به چه مقدار باید انعام داد. مسافران سخاوتمند برای حل این مساله نباید از پاداش هایی مثل آب نبات شب هالوین استفاده کنند. در بعضی کشورها مثل ژاپن که دادن یک پول کهنه و مچاله به کسی بی ادبی محسوب میشود، دادن انعام نادرست میتواند توهین آمیز باشد. از طرف دیگر مسافران خسیس برای صرفه جویی نباید از دادن انعام به شخصی که به آنها سرویس میدهد شانه خالی کنند، چرا که میلیونها گارسن، پادو هتل، تورگاید و دیگر کارکنان در زمینه گردشگری برای سیر کردن شکم خانواده شان و برای پرداخت اجاره خانه هایشان روی انعام ها حساب میکنند. 

یک مسافر آگاه شخص متعادلی است که نه زیادی دست و دلباز است نه خیلی خسیس. در زیر ما راهکارهای با اهمیتی برای پرداخت انعام در یک کشور خارجی با رسوم و رفتار متفاوت و گاهی گیج کننده به شما ارایه میکنیم. توصیه های ما را جدی بگیرید. 

 

قبل از رفتن اطلاعات کافی داشته باشید:

مهمترین نکته برای پرداخت انعام : اطلاعات مربوط به دادن انعام بر اساس مقصد برای شما ضروری است تا با شخصی که به شما خدمتی ارایه میدهد برخورد زشت و توهین آمیز نداشته باشید. دو منبع زیر به شما کمک میکند تا توصیه های پرداخت انعام در کشورهای مختلف را پیدا کنید. Code Nast Traveler و CCRA International 

همچنین شما باید در یک کتاب راهنمای خوب به دنبال جزییات بیشتر در مورد روش پرداخت انعام در فرهنگ بومی کشور مقصد خود باشید. آنوقت شما میدانید که مثلا در میدان جامع الفنا در مراکش نوازنده هایی با لباسهای رنگارنگ هستند که برای گرفتن عکسشان باید چند درهم به آنها بپردازید. یا اینکه خواهید دانست که در فلان رستوران مجلل در مالزی نیازی به پرداخت انعام نیست.

 

 شرایط را بسنجید:

بسته به مقصد سفر، اینکه به چه کسی انعام بدهید و چقدر بدهید متفاوت است. در اینجا لیستی از افرادی است که شما در سفر به دور دنیا مجبور میشوید مقداری پول به عنوان پاداش به آنها پرداخت کنید. بله لیست طولانی است اما در نظر داشته باشید شما الزاما در یک سفر به همه این خدمات نیازی ندارید مگر اینکه سفری مفصل به دور دنیا را برنامه ریزی کرده باشید که سفر با کشتی و آرامش در اسپا (سالن ماساژ و زیبایی) هم جزو آن باشد که در آن صورت ما به شما حسادت میکنیم! 

پیشخدمت ها
خدمه نظافتکار هتل
بار بر ها
پادو های هتل
راننده های تاکسی یا ون
تور گاید ها 
دربان ها
نگهبانان سرویس بهداشتی
بومی هایی که ساعت ها در حالتی ژست میگیرند و سوژه عکاسی هستند
متصدی رستوران
کاپیتان و خدمه کشتی
سرگارسن
کارکنان مهد کودک 
و .... 

 

 پول خرد به همراه داشته باشید:

اگر از فرودگاه به هتل محل اقامتتان از تاکسی استفاده کنید در بیشتر کشور ها باید به راننده انعام بدهید. این به آن معنی است که پس از پیاده شدن از هواپیما به پول محلی نیاز دارید. گرچه بعضی کشورها مثلا بیشتر کشورهای کارایبین به جای پول محلی، دلار آمریکا را هم قبول میکنند، اما باید دقت کنید اگر در کشوری دلار به عنوان پول ملی رایج نیست نمیتوانید برای انعام از دلار استفاده کنید. 

در بیشتر فرودگاه ها دستگاههای ای تی ام و باجه های صرافی وجود دارد. حتی اگر نمیخواهید همه پولتان را در فرودگاه تبدیل کنید، باید قبل از سوار شدن به تاکسی به اندازه کرایه و انعام تاکسی پول محلی بگیرید. قبل از سفر در مورد صرافی فرودگاه مقصد تحقیق کنید تا بدانید چه خدماتی ارایه میدهند. 

به اندازه کافی پول خرد در طول سفر همراه داشته باشید. پول های درشت تر را برای خرید سوغات یا غذا و دیگر خرج ها نگه دارید و بقیه پولتان را برای دادن انعام نگه دارید. اگر پول خردتان تمام شد پذیرش هتل معمولا پولتان را خرد میکند.

 

 از دیگران پیروی کنید:

اگر فراموش کردید قبل از سفر در مورد نحوه انعام دادن در سفرتان به اندازه کافی تحقیق کنید یا اگر نمیدانید چه کنید به اطرافتان بنگرید و ببینید دیگر مسافران چه میکنند. آیا روی میزهای خالی اطرافتان در رستوران پول میبینید؟ آیا در سفر دریاییتان بقیه مسافران به کاپیتان و خدمه کشتی چند دلاری انعام میدهند؟ حالا شما میدانید باید چه کنید! 

اگر این کار هم فایده ای نداشت از این قاعده کلی و ساده استفاده کنید : اگر به کشوری سفر میکنید که دادن انعام یک امر معمول است به اندازه 5 تا 10 درصد از خدمتی که به شما ارایه میشود را انعام دهید. مثلا اگر از یک آژانس تور سفر کشتی رزرو میکنید، یا اگر به کسی غذا سفارش میدهید، یا اگر در سرویس بهداشتی عمومی کسی حوله گرم به شما میدهد.

 

 سوال نکنید:

اشتباه معمول مسافران اینست که از شخصی که به آنها خدمتی ارایه میکنند سوال میکنند که آیا انعام دریافت میکند یا نه. نه تنها این امر باعث میشود که شخصی که معمولا انعام نمیگیرد وسوسه شود بلکه در کشورهایی که معمولا گفتن صریح آنچه میخواهید رایج نیست ( یعنی با تعارف و از سر شرم با صراحت صحبت نمیکنند)، سوال پرسیدن در مورد این موضوع باعث میشود شما به یک گارسن یا باربر مودب انعامش را نپردازید. مثلا در هندوستان یک خدمتکار که بیشتر درآمدش از انعام ها حاصل میشود شاید از سر شرم و احتیاط ادب به شما جواب دهد نیازی به پاداش ندارد. این به آن معنی نیست که شما نباید انعام بدهید آن هم در کشوری که دادن انعام معمول است . قبل از سفر اطلاع کافی داشته باشید تا نیازی به سوال کردن نباشد.

 

 به هزینه سرویس دقت کنید:

ممکن است فکر کنید هزینه سرویس که روی صورتحساب رستوران شما اضافه شده است شامل انعام هم میباشد. در بیشتر کشورها چنین است، اما در دیگر کشورها نه. در مقاصدی مانند یونان، گواتمالا، ایتالیا و هنگ کنگ شما باید علاوه بر هزینه سرویس پول انعام را هم حساب کنید. به این دلیل که هزینه سرویس به جیب خدمه نمیرود و انعام شما درصد قابل توجهی به درآمد آنها اضافه میکند.


اشتراک در شبکه های اجتماعی
صرافی
عضویت در خبرنامه
برو به بالا